Webprefer

/ Om oss Vilka är vi?

Webprefer AB är ett utvecklingsbolag med fokus på spelbranchen. Tillsammans med Together Gaming och Bethard Group Ltd utvecklar vi nästa generations spelplatform för både B2B och B2C.

På Webprefer är vi idag drygt 15 personer som skapar stora värden för bolaget genom att utveckla och implementera nya funktioner, med de senaste tekninkerna. I dagsläget har vi kontor i Växjö, Kalmar & Linköping.

about us webprefer

/ Vi är Webprefer

Alexis Aho

Alexis
Aho

Partner / Utvecklare alexis@webprefer.com (+46) 0702211832
Mikael Lindberg Castell

Mikael
Lindberg Castell

Partner mikael@webprefer.com (+46) 0768935996
Sebastian Österberg

Sebastian
Österberg

Partner / Utvecklare sebastian@webprefer.com (+46) 0702211832
Johan Gustafsson

Johan
Gustafsson

Partner / Utvecklare johan@webprefer.com (+46) 0702211832
Eddy Proca

Eddy
Proca

Utvecklare eddy@webprefer.com
Hanna Wilde

Hanna
Wilde

Utvecklare hanna@webprefer.com
Johan Svensson

Johan
Svensson

Utvecklare johans@webprefer.com
Janne Aho

Janne
Aho

Utvecklare janne@webprefer.com
Rikard Lindgren

Rikard
Lindgren

Devops rikard@webprefer.com
Marianne van Nouhuys

Marianne
van Nouhuys

Projektledare marianne@webprefer.com
Angela Vallejo

Angela
Vallejo

Testare angela@webprefer.com
Lina Larsson

Lina
Larsson

Testare lina@webprefer.com
Catharina Lindberg

Catharina
Lindberg

Administration finance@webprefer.com

/ Karriär Jobba med oss!

Vill du vara med att driva utvecklingen i en ansvarsfull, toppmodern & högpresterande iGaming platform?

work with webprefer

/ Lediga tjänster

Backend developer

- Fulltime, Växjö Sweden

Join our team of backend developers. Work in modern enterprice systems such as .NET, SQLServer and more.

Ansök nu

Frontend developer

- Fulltime, Växjö Sweden

Build the next generation gambling webistes. We’re using the most popular techics, including Javascript, React, NodeJs, contentful etc.

Ansök nu